District Contact

FLORIDA JUNIOR THESPIAN STATE DIRECTOR

Mr. James Brendlinger
JamesFSJT@gmail.com
Lake Howell High School
4200 Dike Road
Winter Park, FL 32792
office hours
7:30-8:45AM, 11:45-1:00PM

When writing an e-mail always put
your troupe number on the e-mail.


2017-2018 FESTIVAL DATES


Click here to download the Florida Junior Thespian State and District Festival schedules.



CONTACTING YOUR BOARD MEMBERS

DISTRICTS LISTED BY COUNTY


DISTRICT 1:

Nassau, Duval, Clay, St Johns, Flagler, Putnam, Bradford, Alachua, Union, Baker, Madison, Columbia, Gilchrist, Lafayette, Taylor, Suwanee, Hamilton, Dixie, Levy, Marion



District 1 Chair: Evan Gould

Lake Asbury Jr. High

2851 Sandridge Rd.

Green Cove Springs, FL 32043

Evan.gould@myoneclay.net


DISTRICT 1 FESTIVAL: Saturday, December 2: Individual Events at Lake Asbury Junior High School, 2851 Sandridge Rd, Green Cove Springs, FL 32043. One Act Plays: Date TBA


DISTRICT 2:

Seminole, Volusia


District 2 Chair: Lisa Hines

The Geneva School

2025 State Road 436

Winter Park FL 32792

jrthespiand2@gmail.com


DISTRICT 2 FESTIVAL: Saturday, December 16: District 2 Festival at Winter Springs High School, 130 Tuskawilla Rd, Winter Springs, FL 32708


DISTRICT 3:

Palm Beach, Martin, St Lucie, North Broward


www.district3rx.wixsite.com/jrthespians

District 3 Chair: Meagan Nagy

Ramblewood Middle School

8505 W Atlantic Blvd.

Coral Springs, FL 33071

meagan.nagy@browardschools


DISTRICT 3 FESTIVAL: Saturday, December 2: District 3 Festival at BAK Middle School of the Arts, 1725 Echo Lake Dr., West Palm Beach, FL 33407


DISTRICT 4:

Miami-Dade, Monroe


District 4 Chair: Madelin Marchant

South Miami Middle School

6750 SW 60th St.

Miami FL 33134

mmarchant@dadeschools.net



DISTRICT 4 FESTIVAL: November 4, 2017 at Ronald Reagan/Doral Senior High School. 8600 NW 107th Avenue, Doral, Florida. 33178


DISTRICT 5:

Hillsborough, Manatee, Sarasota


District 5 Chairs: Laurie Philpot and Pamela Janecki

Orange Grove Middle School of the Arts

3415 North 16th Street

Tampa, FL 33605

District5jrthespians@gmail.com


DISTRICT 5 FESTIVAL: Saturday, November 4: Individual Events at Blake High School, 1701 North Blvd, Tampa, FL 33607 Saturday, November 18th: One Act Plays at Orange Grove Middle School, Tampa


DISTRICT 6:

Lee, Charlotte, Desoto, Glades, Hendry, Collier



District 6 Chair: Kea McElfresh-Fernandez

North Fort Myers Academy for the Arts

1856 Arts Way

North Fort Myers, FL 33917

D6jrthespians@gmail.com


DISTRICT 6 FESTIVAL: Thursday, November 9: One Act Plays at North Fort Myers Academy of the Arts,1856 Arts Way, North Fort Myers, FL 33917 Saturday, November 18: Individual Events at Estero High School, 21900 River Ranch Road, Estero, FL 33928


DISTRICT 7:

Brevard, Osceola, Indian River


District 7 Chair: Maureen Fallon

West Shore Junior-Senior High School

250 Wildcat Alley

Melbourne, FL 32935

Fallon.Maureen@BrevardSchools


DISTRICT 7 FESTIVAL: Saturday, December 9: District 7 Festival at West Shore Junior/Senior High School, 250 Wildcat Alley, Melbourne, FL 32935


DISTRICT 8:

Orange


District 8 Chair: Pamela McDonald

Discovery Middle School

601 Woodbury Rd.

Orlando FL 32828

Pamela.mcdonald@ocps.net


DISTRICT 8 FESTIVAL: December 1-2: District 8 Festival at Timber Creek High School, 1001 Avalon Park S Blvd, Orlando, FL 32828


DISTRICT 9:

Polk, Lake, Sumter, Hardee, Highland, Okeechobee


District 9 Chair: Jeremy Henry

Haines City High School

2800 Hornet Drive

Haines City FL 33884

Jeremy.henry@polk-fl.net


DISTRICT 9 FESTIVAL: Saturday, December 9: District 9 Festival at Haines City High School, 2800 Hornet Drive, Haines City, FL 33844


DISTRICT 10:

Jefferson, Leon, Gadsden, Wakulla, Liberty, Franklin, Gulf, Calhoun, Bay, Washington, Holmes, Walton, Santa Rosa, Escambia, Oskaloosa, Jackson


District 10 Chair: Kathleen McNulty

Arnold High School

550 Alf Coleman Rd.

Panama City Beach, FL 32407

mcnulkl@bay.k12.fl.us


DISTRICT 10 FESTIVAL: October 20-21: District 10 Festival at Arnold High School, 550 Alf Coleman Rd, Panama City Beach, FL 32407


DISTRICT 11:

Pinellas, Pasco, Citrus, Hernando


District 11 Chair: Peter Nason

Gulf Middle School

6419 Louisiana Ave.

New Port Richey, FL 34653

districtxijrthespians@gmail.com


DISTRICT 11 FESTIVAL: Saturday, November 18: Individual Events at River Ridge High School; One Act Plays Date TBA


DISTRICT 12:

South Broward



District 12 Chair: Brian Lovejoy

American Heritage School, 12200 W. Broward Blvd., Plantation, FL 33325

Brian.lovejoy@ahschool.com


DISTRICT 12 FESTIVAL: December 1-2: District 12 Festival at American Heritage School,12200 W Broward Blvd, Plantation, FL 33325